Warning! Working on a production database in a development environment!

Docentenhandleiding NE vmbo-kgt12

Stercollecties Nederlands vmbo-kgt leerjaar 1 en 2

Beste docent Nederlands,

De Stercollecties van

zijn open digitale leerlijnen voor het voortgezet onderwijs, speciaal ontwikkeld door ervaren docenten en redacteurs. Het leermateriaal is actueel, multimediaal en leerlinggericht, aan te passen en te arrangeren naar eigen inzicht.

Aan welke kenmerken voldoen de Stercollecties Nederlands?

  • kerndoelen of eindtermen dekkend.
  • gebaseerd op de door de SLO ontwikkelde leerdoelspecificaties voor het vak Nederlands.
  • onderdeel van een leerlijn.
  • voor een vak, een afdeling, een leerjaar.
  • leerboek en werkboekvervangend.
  • digitaal met onderdelen op papier.
  • beschikbaar via en .
  • wordt onderhouden en geactualiseerd op basis van het .
  • Leerdoeldenken en formatief evalueren is geïntegreerd in leerjaar 1 en 2.
    De kennisbanken zijn gemoderniseerd.
  • We sluiten aan op de ontwikkelingen van curriculum.nu.
  • Opdrachten kunnen gebruikt worden voor blenden learning.
  • Het is mogelijk om leervorderingen te volgen en inzichtelijk te maken in de aangesloten .
Klik of scan onderstaande QR-code om de video te openen.

Voor Nederlands zijn de volgende Stercollecties ontwikkeld:

  • Nederlands vmbo-b leerjaar 1, 2, 3 en 4
  • Nederlands vmbo-kgt leerjaar 1, 2, 3 en 4
  • Nederlands hv leerjaar 1, 2 en 3
  • Nederlands h leerjaar 4 en 5
  • Nederlands v leerjaar 4, 5 en 6

Deze docentenhandleiding hoort bij de Stercollecties Nederlands vmbo-kgt leerjaar 1 en 2.

versie juli 2019


StudioVO

Opbouw Stercollectie

De Stercollecties Nederlands vmbo-kgt voor leerjaar 1 en 2 bestaan uit in het totaal 16 thema's.

Opbouw thema

A Inleiding thema
Ieder thema begint met een inleiding. De inleiding is bedoeld ter oriëntatie op het thema. Het thema wordt gekoppeld aan de belevingswereld van de leerlingen. Indien nodig wordt de benodigde voorkennis geactiveerd.
Aan het eind van de inleiding weten de leerlingen welke opdrachten gemaakt gaan worden, hoelang ze ongeveer met het thema bezig zijn en hoe ze het thema afsluiten.

B Opdrachten thema
Ieder thema bevat vijf opdrachten.
Iedere opdracht is een didactische eenheid en is dus ook los bruikbaar.

  • Opbouw
    In iedere opdracht vinden de leerlingen:

    A Inleiding
    - Intro: sluit aan bij de belevingswereld van de leerling.
    - Wat ga je leren?
    - Wat ga je doen?

    B Aan de slag
    - Stap 1 t/m Stap ...

    C Afronding
    - Samenvattend
    - Eindopdracht 
    - Terugkijken


C Afsluiting thema
Het thema wordt afgesloten met een afsluitende eindopdracht.
 

Thema's en opdrachten

De Stercollecties Nederlands vmbo-kgt voor leerjaar 1 en 2 bestaan uit 16 thema's.
Op deze pagina vind je een overzicht van alle thema's.

Nederlands vmbo-kgt12
Thema Aantal opdrachten Tijd
5 11 à 12 uur
5 12 à 13 uur
5 11 à 12 uur
5 9 à 10 uur
5 11 à 12 uur
5 13 à 14 uur
5 10 à 11 uur
5 11 à 12 uur
5 10 à 11 uur
5 9 à 10 uur
5 9 à 10 uur
5 10 à 11 uur
5 9 à 10 uur
5 8 à 9 uur
5 13 à 14 uur
5 12 à 13 uur

In het totaal bestaat de leerlijn uit 80 opdrachten. De totaal benodigde tijd voor het doorwerken van alle thema's is ongeveer 180 uur. Uitgaande van 3 uur per week bevat de leerlijn voldoende leermateriaal voor 2 x 30 weken.

Planning
Voor het inzetten van de Stercollecties Nederlands is een eerste opzet van een planning gemaakt in Excel gemaakt. Deze opzet is goed naar je eigen situatie te vertalen.
Download de 

 . 

Per vaardigheid

De Stercollecties Nederlands vmbo-kgt voor leerjaar 1 en 2 bestaan uit 80 opdrachten verdeeld over 8 vaardigheden. Op deze pagina vind je een overzicht van het aantal opdrachten per vaardigheid.

Nederlands vmbo-kgt12
Vaardigheid Aantal opdrachten
10
18
10
8
11
7
5
10

Kennisbank Nederlands

De meeste theorie die nodig is om de leerdoelen Nederlands voor de onderbouw te behalen vinden de leerlingen in de Kennisbank Nederlands.
In de paragrafen wordt steeds verwezen naar deze Kennisbank.

De Kennisbank vindt u in WikiwijsMaken:

Wat zijn leerdoelen?
Als je het in het onderwijs over leerdoelen hebt, dan gaat het meestal om een mix van:

  • landelijk opgestelde doelen (SLO),
  • kennis en vaardigheden die de school belangrijk vindt en
  • kennis en vaardigheden die je zelf of de vakgroep belangrijk vindt.

Wat is leerdoeldenken?
Leerdoeldenken: als niet de methode, maar leerdoelen het startpunt van je onderwijs vormen.
Door leerdoeldenken krijg je meer invloed op je eigen onderwijsprogramma en kun je vaker aandacht besteden aan onderwerpen die jij en je leerlingen belangrijk vinden.

Leerdoeldenken en de Stercollecties
De Stercollecties van VO-content zijn ontwikkeld aan de hand van de landelijk opgestelde leerdoelen (SLO). Met de Stercollecties van VO-content is het dus goed mogelijk om de leerdoelen als startpunt van je onderwijs te nemen.

  • SLO-leerdoelen
    SLO Leerdoelen
    • De leerstof van een vak is opgedeeld in kernen.
    • Per kern zijn er leerdoelen geformuleerd.
    • Aan ieder leerdoel zijn één of meerdere subkernen gekoppeld.
    • Aan de subkernen zijn de tussendoelen per niveau gekoppeld.
    • Aan de tussendoelen worden leerlingdoelen gekoppeld.
    Dus: Kern – Leerdoel – subkern – tussendoel – leerlingdoelen

Leerdoelen Nederlands onderbouw
Download hier de SLO

.
Bij de thema's/opdrachten vind je welke leerdoelen in dat thema aan de orde komen.


Overzicht kerndoelen Nederlands

De leerdoelen zijn een 'vertaling' van de volgende kerndoelen.

Kerndoel 01: Spreken en schrijven
De leerling leert zich mondeling en schriftelijk begrijpelijk uit te drukken.

Kerndoel 02: Correct taalgebruik 
De leerling leert zich te houden aan conventies (spelling, grammaticaal correcte zinnen, woordgebruik) en leert het belang van die conventies te zien.

Kerndoel 03: Woordverwerving
De leerling leert strategieën te gebruiken voor het uitbreiden van zijn woordenschat.
Kerndoel 04: Lezen en luisteren
De leerling leert strategieën te gebruiken bij het verwerven van informatie uit gesproken en geschreven teksten.
Kerndoel 05: Omgaan met informatiebronnen 
De leerling leert in schriftelijke en digitale bronnen informatie te zoeken, deze informatie te ordenen en te beoordelen op waarde voor hemzelf en anderen.
Kerndoel 06: Overleg, planning, discussie 
De leerling leert deel te nemen aan overleg, planning, discussie in een groep.
Kerndoel 07: Presenteren
De leerling leert een mondelinge presentatie te geven.
Kerndoel 08: Fictie en non-fictie
De leerling leert verhalen, gedichten en informatieve teksten te lezen die aan zijn belangstelling tegemoet komen en zijn belevingswereld uitbreiden.

Kerndoel 09: Planmatig werken met taal 
De leerling leert taalactiviteiten (spreken, luisteren, schrijven en lezen) planmatig voor te bereiden en uit te voeren.

Kerndoel 10: Reflectie op eigen taalgebruik
De leerling leert te reflecteren op de manier waarop hij zijn taalactiviteiten uitvoert en leert, op grond daarvan en van reacties van anderen, conclusies te trekken voor het uitvoeren van nieuwe taalactiviteiten.

Docententraining


Docenten van scholen die lid zijn van VO-content gaan aan de slag met Stercollecties en de extra programma’s van VO-content. Om hen op weg te helpen, heeft VO-content verschillende (incompany)trainingen en workshops ontwikkeld. Daarin maken docenten kennis met het materiaal van de Stercollecties en/of de mogelijkheden van digitale leermiddelen. En leren zij ICT effectief in te zetten in de lessen. Eén van de trainingen is de training .

Stercollecties in Wikiwijs Maken

De Stercollecties Nederlands vind je in Wikiwijs Maken. In Wikiwijs Maken kunnen alle thema's en opdrachten gekopieerd worden naar de eigen omgeving en vervolgens tot in detail aangepast worden.

In dit 

tref je op verschillende tabbladen de links naar de verschillende thema's en onderdelen van de Stercollecties wiskunde. De links kunt je gebruiken om het lesmateriaal aan de leerlingen ter beschikking te stellen of om een kopie te maken voor eigen gebruik.

Meer leren over de Stercollecties en zelf arrangeren? Kijk 

 voor tips.

Stercollecties in de digitale leeromgeving van de school

Doordat de Stercollecties binnen Wikiwijs Maken beschikbaar zijn, is het mogelijk om de leerlijnen in te lezen in de leeromgeving van je school. Op onze website kun je vinden met welke digitale platforms VO-content samenwerkt. Wil je meer weten over het arrangeren van jouw lessen? Op

tref je allerlei tips en hulpmiddelen aan die jou op weg helpen, 

Docententraining


VO-content biedt docenten verschillende trainingen en workshops om goed aan de slag te gaan met de Stercollecties of de extra programma’s zoals Examenkracht.nl. Zo maak je stap voor stap kennis met het materiaal en de toepassingsmogelijkheden van de Stercollecties en de mogelijkheden van digitale leermiddelen in de lessen. Eén van de trainingen is de training: . Kijk ook eens in onze agenda voor het complete trainingsaanbod.

Werkplannen

Bij de verschillende thema's zijn er werkplannen beschikbaar.
In een werkplan kan een leerling bijhouden welke onderdelen hij/zij afgerond heeft.

De werkplannen zijn beschikbaar als Googledocument. 
Voor een leerling het werkplan kan invullen moet er een kopie van het werkplan gemaakt worden.

De werkplannen zijn te vinden in deze map:

Voorbeeld toetsen

Bij de Stercollecties Nederlands voor leerjaar 1 en 2 zijn de voorbeeldtoetsen in Word beschikbaar. Heeft jouw school een licentie van Quayn dan zijn de voorbeeldtoetsen voor leerjaar 2 ook beschikbaar in de Quayn portal. Bij alle toetsen is ook een antwoordmodel beschikbaar. 

Quayn

Heeft jouw school een licentie van Quayn dan zijn de voorbeeldtoetsen voor leerjaar 1 en 2 ook beschikbaar in de Quayn portal. Hieronder vind je twee handleidingen die je kunnen helpen bij het gebruik van VO-content toetsen binnen Quayn:

Woots

De toetsen voor leerjaar 1 en 2 zijn ook beschikbaar binnen Woots.

Meer info

Over de samenwerking tussen VO-content en Quayn en VO-content en Woots vind je veel informatie op de website van VO-content:

Nieuwsbrief

Blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op het gebied van leren en onderwijs op maat via onze 

Gereedschapskist/Activerende werkvormen

Binnen de Stercollecties aardrijkskunde worden veel opdrachten afgesloten met het maken van een eindproduct. Om leerlingen te helpen bij het maken van de eindproducten is er de gereedschapskist. In de gereedschapskist vinden de leerlingen bij ongeveer 100 werkvormen een instructie en handvatten om aan de slag te gaan.

De gereedschapskist vind je in WikiwijsMaken:


De gereedschapskist kan gebruikt worden om ideeën op te doen voor vervangende eindopdrachten.

Bekijk ook onderstaande video over het gebruik van de gereedschapskist.

Klik of scan onderstaande QR-code om de video te openen.

Helpdesk
Heb je een vraag over de Stercollecties of de extra programma's? Kijk dan eerst even bij de 

.

Heb je het antwoord niet gevonden? Neem gerust contact op met onze

.

Wil je meer weten over hoe wij je kunnen helpen met leren en onderwijs op maat? Mail ons! Wij komen graag met je in contact.

Team VO-content

Nog meer leermateriaal 
Als deelnemer van VO-content heb je naast toegang tot het docentenmateriaal ook toegang tot handige extra programma’s.

Heb je bijvoorbeeld al kennis gemaakt met:

  • leerlingen kunnen online onbeperkt examens oefenen en krijgen hierop feedback.
  • : een tool waarin leerlingen de ontwikkeling van hun competenties bijhouden.
  • : een adaptief oefenprogramma voor rekenvaardigheid van niveau 1F t/m 3F.
  • : een adaptief oefenprogramma voor Engelse lees-, kijk-, en luistervaardigheid.
  • : inzicht in groepsdynamiek en sociaal-emotionele ontwikkeling van leerlingen.